Piotr Harasim, Telewizja Kopernik: Jakie rozwiązania pomocowe w związku z panującą epidemią oferuje Bank Gospodarstwa Krajowego?
Anna Bułło, dyrektor regionu warmińsko-mazurskiego Banku Gospodarstwa Krajowego: Bank Gospodarstwa Krajowego bardzo aktywnie włączył się w pakiet pomocy antykryzysowej, tzw. Tarczę Antykryzysową i przygotował cały zakres działań pomocowych, które możemy przedstawić w trzech grupach: pierwszą są to gwarancje, drugą dopłaty do odsetek, a trzecią pożyczki ze środków krajowych albo unijnych.
Jednym z najczęstszych pytań przedsiębiorców jest: jak zwiększyć dostęp do tak potrzebnego teraz finansowania?
Płynność finansowa jest teraz niezwykle istotna, w związku z tym przedsiębiorcy powinni się zwracać do swojego banku o finansowanie płynnościowe. Zwiększając swoje szanse, żeby otrzymać taki kredyt, zwiększają je wtedy, kiedy pytają o nasze gwarancje. Jedną z najczęściej udzielanych gwarancji jest „Gwarancja de minimis”, która zabezpiecza do 80% wartości kredytu. Ponadto przedsiębiorcy mogą korzystać z niezwykle korzystnej gwarancji „Biznes Max” dla klientów innowacyjnych i efektywnych ekologicznie. Mamy też fundusz gwarancji rolnych. Do tej pory rolnicy nie mieli takiej możliwości, teraz można zabezpieczyć także dofinansowanie rolnicze oraz finansowania dla firm działających w branży rolno-spożywczej. Dla dużych firm mamy fundusz gwarancji płynnościowych. Była to bardzo wyczekiwana pomoc przez duże przedsiębiorstwa, które potrzebują znacznie więcej pieniędzy niż mikro, małe i średnie. Gwarancja zabezpiecza kredyt nawet do 250 milionów złotych.
Co Bank oferuje poza systemem gwarancji?
Poza systemem gwarancji mamy cały zakres pożyczek, które są dostępne u naszych pośredników finansowych ze środków unijnych i środków krajowych. Mamy także fantastyczny kredyt na innowacje technologiczne. Ogromnie wyczekiwanym programem był fundusz dopłat do odsetek, który umożliwia dopłaty do odsetek dla mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorców na kredyty czy finansowania zaciągane w związku z koronawirusem.
Czy Bank Gospodarstwa Krajowego, który jest bankiem rozwoju, mimo kryzysu nadal będzie wspierał inwestycje?
Bank Gospodarstwa Krajowego, którego misją jest rozwój społeczno-gospodarczy kraju, będzie wspierał inwestycje, bo nasze inwestycje pozwalają na kumulowanie się świetnych pomysłów, pozyskiwanie kapitału, na tworzenie nowych miejsc pracy. W związku z tym jeżeli pojawią się jakieś ciekawe inwestycje w regionie, bardzo chętnie się nim przyjrzymy i będziemy w nich uczestniczyć.
Gdzie można szukać informacji o ofercie Banku?
Informacji o ofercie możemy szukać na stronie internetowej www.bgk.pl, możemy też kontaktować się z pracownikami regionu, a także – co warto podkreślić – o wszystkie pakiety pomocowe powinni przedsiębiorcy pytać swoje banki kredytujące, banki komercyjne albo spółdzielcze, albo pośredników finansowych, u których zaciągali pożyczki.
Dziękuję za rozmowę.