WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WYŻSZEJ SZKOŁY INFORMATYKI I EKONOMII TWP W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WYŻSZEJ SZKOŁY INFORMATYKI I EKONOMII TW...

TRUSKAWKA POD LUPĄ

IRZiBŻ PAN
Truskawka zainspirowała też naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

TELEWIZJA KOPERNIK:Samego owocu nie trzeba zachwalać, bo truskawka to w Polsce owoc bardzo popularny, co Pana, jako naukowca, w nim fascynuje?

dr ADAM JURGOŃSKI - ZAKŁAD BIOLOGICZNYCH FUNKCJI ŻYWNOŚCI, IRZIBŻ PAN W OLSZTYNIE: Rzeczywiście, truskawka jest bardzo interesującym owocem, jest to produkt człowieka, powstała w 18 wieku, jest to przerośnięte dno kwiatowe, z bardzo drobnymi owocami właściwymi, które nazywamy nasionami.

TELEWIZJA KOPERNIK:Podczas procesu produkcyjnego wytłoki z truskawek traktuje się jako odpad. Panie doktorze, czy wyrzucamy coś, co jest bardzo cenne? 

dr ADAM JURGOŃSKI Polska jest wiodącym producentem truskawek, wyprzedza nasz tylko Hiszpania, aż 70 procent zbiorów przetwarzana jest na przetwory, truskawka jest mrożona, w tym przetworem jest sok, z niego powstaje odpad, wytłoki.

TELEWIZJA KOPERNIK: Poprawa pracy jelit, opóźnianie wchłaniania glukozy, obniżanie poziomu cholesterolu we krwi - jakie jeszcze prozdrowotne właściwości mają truskawki? 

dr ADAM JURGOŃSKI: Blisko 50% suchych wytłoków stanowi błonnik pokarmowy, który poprawia pracę jelit, obniża cholesterol, zmniejsza wchłanianie glukozy, same korzystne dla zdrowia człowieka aktywności, z nasion może być produkowany olej bogaty w kwasy tłuszczowe.

TELEWIZJA KOPERNIK: Jakie wasz zespół stawia sobie cele? Suplement diety na bazie wytłoków, środek leczniczy, a może olej z truskawek?

dr ADAM JURGOŃSKI jesteśmy w trakcie opracowywania suplementu diety dla osób otyłych z zaburzeniami, jeśli chodzi o kwestie lecznicze, to badania prowadzone są u nas i w innych ośrodkach na świecie.  Jest tutaj duże pole do popisu jeżeli chodzi o to, co można pozyskać z truskawek, natomiast dużo pracy przed nami.