WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WYŻSZEJ SZKOŁY INFORMATYKI I EKONOMII TWP W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WYŻSZEJ SZKOŁY INFORMATYKI I EKONOMII TW...

"Budząca się szkoła" w Olsztynku

OLSZTYNEK
W tym roku Szkoła Podstawowa nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku obchodzi jubileusz 50-lecia swojego istnienia. Z tej okazji zorganizowano konferencję, która przybliżyła ideę „Budzących się szkół”.

To wyjątkowy jubileusz – Szkoła Podstawowa nr 2 w Olsztynku obchodzi swoje pięćdziesięciolecie. Z tej okazji, oprócz szeregu innych wydarzeń promujących placówkę, zorganizowano konferencję „Budząca się szkoła”. „Chcielibyśmy, żeby szkoła przestała być taką szkołą sztywną, twardą, zbudowaną na ocenianiu – jedynka, dwójka, trójka, czwórka, piątka, szóstka – super. Chcielibyśmy, żeby było trochę inaczej, żebyśmy mówili dzieciom, nawet tym, które nie zawsze potrafią się nauczyć na szóstkę, że też osiągnęły sukces” – wyjaśnia Beata Bukowska, dyrektor SP 2 w Olsztynku.

W konferencji wzięło udział ponad stu nauczycieli. Czekały na nich łącznie cztery prelekcje poświęcone m.in. wadze nauczycielskich słów i ich późniejszego wpływu na rozwój dziecka. „W większości są totalnie nieświadomi, nie mają pojęcia o tym, jak jedno słowo może zmienić całe życie małego człowieka, na plus lub na minus. Moja wychowawczyni, miałem osiem lat, byłem bardzo małym chłopcem, do dzisiaj pamiętam jej każde słowo. Zrobiłem choinkę z papieru, która była troszeczkę bardziej nieprzeciętna, niż pozostałe. Pochwaliła mnie przy całej klasie, powiedziała „Krystian, ale Ty to naprawdę się postarałeś”. Ona dała mi tym słowem takie wsparcie, które mam do dzisiaj” – wspomina Krystian Ostrowski, jeden z prelegentów. Nauczyciele mogli też zapoznać się z metodami wprowadzonymi w jednej w najstarszych „budzących się szkół” – Niepublicznej Szkole Podstawowej w Grudziądzu. „Relacje jako pierwszy obszar i później można iść krok dalej, to znaczy tak zmieniać zajęcia, my odeszliśmy zupełnie od sprawdzianów, odeszliśmy częściowo od stopni, oczywiście zawsze z wielkim strachem, czy coś się stanie i zawsze to, co się stało było takie nieoczekiwane, niespodziewane, ale i pozytywne” – mówi Małgorzata Modlibowska, dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Grudziądzu.

Gminie Olsztynek nowoczesne podejście do tematu edukacji nie jest obce. W jednej ze szkół zniknęły już tradycyjne dzwonki lekcyjne. „Te najcenniejsze innowacje to oczywiście takie, gdzie tę drogę dopiero się wytycza i będziemy nią podążać jako pierwsi. Mam nadzieję, że także ta konferencja jest takim fundamentem do tego, co się wydarzy, także w naszych społecznościach szkolnych, bo to jest bardzo cenne, żeby dzisiaj nowocześnie podchodzić do edukacji” – podkreśla burmistrz Olsztynka Robert Waraksa.

Projekt „Budzącej się szkoły” staje się w Polsce coraz popularniejszy. Biorą w nim udział m.in. wybrane placówki w Olsztynie, Ełku, Giżycku i Nowym Mieście Lubawskim.