Szczytno nie jest i nigdy nie będzie miastem przemysłowym, dlatego musi szukać innych kierunków rozwoju. Najbardziej naturalnym jest turystyka i w tym kierunku będzie się rozwijać. Najważniejszą inwestycją związaną z ruchem turystycznym jest zamek, który zyskał nowe oblicze. Dziś jest to miejsce najczęściej odwiedzane przez turystów przybywających na Mazury. Od momentu otwarcia, które miało miejsce w czerwcu 2021 roku, odrestaurowane ruiny zamku obejrzało 250 tys. turystów. Dla miasta, które liczy sobie 22 tys. mieszkańców, jest to potężna liczba. To z kolei powoduje, że infrastruktura w postaci miejsc hotelowych, gastronomii i handlu może się rozwijać.
Zamek to nie jedyna inwestycja w Szczytnie – samorząd przede wszystkim dba o wygodę mieszkańców, co oznacza, że remontowane są miejskie drogi i chodniki, które zyskują nowy wygląd i jakość. Na wszystkie zostały pozyskane fundusze unijne lub rządowe. Obecnie remontowanych jest 8 dróg za ponad 12 mln zł, z czego 5 mln to środki zewnętrzne. Władze miasta szukają środków na różne projekty, bo bez dofinansowania trudno byłoby zrealizować plany. Do Szczytna w ostatnich 4 latach wpłynęło ponad 90 mln środków zewnętrznych.
Szczytno należy do Sieci Miast Cittaslow, wpisując się doskonale w ideę spokojnego życia, co nie oznacza, że życie płynie w nim powoli. Sieć pozwala również na czerpanie pewnych korzyści w postaci dofinansowania zamierzeń oraz promocji nie tylko w Polsce, ale i na świecie.