WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WYŻSZEJ SZKOŁY INFORMATYKI I EKONOMII TWP W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WYŻSZEJ SZKOŁY INFORMATYKI I EKONOMII TW...

Anna Drońska i poznańscy artyści w BWA

BWA w Olsztynie
Prace artystów z Poznania i olsztynianki Anny Drońskiej – czyli wystawy „Dziesięć” i „Po godzinach” w Galerii BWA.

Multimedia, malarstwo, tkanina, rzeźba, fotografia, instalacja przestrzenna… Tak różnorodne prace składają się na dwie wystawy prezentowane w olsztyńskiej galerii BWA.

W sali głównej - „Dziesięć”, czyli przegląd prac artystów związanych z dawną poznańską Akademią Sztuk Pięknych. W sali kameralnej można natomiast oglądać cykl „Po godzinach” uwielbianej przez olsztynian Anny Drońskiej. „Robiliśmy w ubiegłym roku cykl wystaw takich, które ze sobą korespondowały i dwie zupełnie oddzielne rzeczy w tym samym czasie otwierane w jakiś sposób się uzupełniały. Ale w tym momencie mamy do czynienia z zupełnie odrębnymi, zupełnie nie nawiązującymi ze sobą dialogu pokazami” - zaznacza Małgorzata Bojarska-Waszczuk, dyrektor Galerii BWA.

Projekt „Po godzinach” związanej z Instytutem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Anny Drońskiej jest próbą wyrażenia wewnętrznych lęków i niepewności. „Główną myślą, która tutaj się pojawia, jest przemijanie. Przemijanie takie w odniesieniu zupełnie osobistym, postrzeganym przez pryzmat kobiecości, związane z ciałem, ale też w szerszym kontekście – w odniesieniu do linearności czasu” - mówi artystka.

Natomiast wśród artystów, których prace można oglądać w głównej sali BWA, są legendy poznańskiej uczelni: prof. Jarosław Kozłowski, Izabella Gustowska, Mariusz Kruk, Jacek Jagielski i Bogdan Wojtasiak.

Jest też młody, ale odnoszący sukcesy na świecie Dominik Lejman, znany w świecie fotografii Sławomir Decyk i autorka tkanin Anna Goebel oraz artyści, którzy dopiero zaczynają pokazywać się szerszemu gronu odbiorców: Adam Nowaczyk i Barbara Pilch. „Dziesiątka wydaje się być taką małą pełnią – sprawia wrażenie namiastki pełni. Liczymy do dziesięciu, żeby się uspokoić. Dziesiątka ma w ogóle wiele znaczeń w naszej kulturze i chciałam sobie w ten sposób pomóc w tej decyzji, która jest bardzo trudna, bo poznańskie środowisko jest na tyle różnorodne i bogate, że można by kilka takich sal galeryjnych zapełnić” - mówi kuratorka wystawy Bogna Błażewicz.

Wystawy „Dziesięć” i „Po godzinach” można oglądać w BWA do 5 listopada.