Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WYŻSZEJ SZKOŁY INFORMATYKI I EKONOMII TWP W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WYŻSZEJ SZKOŁY INFORMATYKI I EKONOMII TW...

f/5.6

BWA w Olsztynie
42 fotografie, z których wiele to niepublikowane prace z archiwum artysty. Galeria BWA w Olsztynie zaprasza na wystawę „f/5.6”, będącą przekrojem wieloletniej twórczości fotograficznej Bogdana Dziworskiego.

„f/5.6” to tytuł wystawy zorganizowanej przez Leica 6x7 Gallery Warszawie, a jej kuratorem jest Rafał Łochowski. Jest to obszerna, przekrojowa retrospektywa, prezentującą całokształt wieloletniej twórczości fotograficznej Bogdana Dziworskiego. Składają się na nią 42 fotografie, z których wiele to niepublikowane dotąd prace, specjalnie wyselekcjonowane spośród rozległego archiwum fotografa, tworzące jego czuły i subiektywny dokument polskiego społeczeństwa w drugiej połowie XX w.

Małgorzata Bojarska-Waszczuk, dyrektor Galerii BWA w Olsztynie: „Był także operatorem, absolwentem łódzkiej filmówki. W 2002 roku został też profesorem zwyczajnym tej uczelni. I rzeczywiście, na początku znany głównie z pracy jako filmowiec, zajmujący się filmami dokumentalnymi. Współpracował długo z Kroniką Polską. Fotografował po studiach, ale rzeczywiście nie był znany z tej twórczości przez długi czas i właściwie dopiero w latach osiemdziesiątych powstał pierwszy jego album fotograficzny, zresztą wydany nie w kraju, a w Austrii. To przedziwne, ale to jest tak naprawdę jeden z bardziej ciekawych fotoreporterów jeśli chodzi o fotografię Polską”.

„Twórczość fotograficzna artysty to początek lat 60.” – mówi Jerzy Zegarliński, współorganizator wystawy – „Czarno-białe fotografie wynikają z tego, że były robione właśnie w tych latach. I kiedy jeszcze praktycznie w Polsce fotografia kolorowa nawet jeszcze nie raczkowała, można powiedzieć, że ona się pojawia dopiero w latach osiemdziesiątych, i wynikało to z zainteresowań samego artysty i to, że jest czarno-biała, ona jest bardzo klasyczna w swojej formie i swojej treści. To jest wystawa fotografii reporterskiej, dokumentacyjnej, i można powiedzieć ulicznej w pewnym sensie. I w związku z tym, że robionej dla siebie przede wszystkim jako fotografia, mająca bardzo osobisty charakter osobistego uczestnictwa, nie jako fotografik, osobistego uczestnictwa w wielu tamtych imprezach z tamtych lat, festynów ludowych, jakiś zabaw, jakichś sytuacji na podwórkach, ulicznych”.

Wystawa fotografii Bogdana Dziworskiego będzie prezentowana w olsztyńskiej galerii BWA od 3 do 27 lutego 2022 roku