Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WYŻSZEJ SZKOŁY INFORMATYKI I EKONOMII TWP W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WYŻSZEJ SZKOŁY INFORMATYKI I EKONOMII TW...

Edukacja domowa w gminie Lidzbark

LIDZBARK
Lekcje nie zawsze muszą odbywać się w szkolnych murach. Dowód? Projekt edukacji domowej, który proponuje Szkoła Podstawowa w Bryńsku w gminie Lidzbark.

Szkoła Podstawowa w Bryńsku proponuje nowy model nauczania – edukację domową. „Edukacja domowa to alternatywa dla nauki w szkolnej ławce, podyktowana większą swobodą działania, kreatywnością ze strony rodziców. O edukacji domowej słyszał już chyba każdy, a w naszej szkole będzie ona nowością” – mówi Iwona Strugowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bryńsku.

Edukacja domowa to – według najprostszej definicji – nauczanie poza systemem edukacji szkolnej. Nie należy jej jednak mylić ze zdalnym nauczaniem, które uczniowie poznali podczas pandemii koronawirusa. W edukacji domowej to rodzice są nauczycielami dziecka. To oni biorą odpowiedzialność za przekazywanie mu wiedzy i umiejętności. Rozwój takiego ucznia może być więc oparty o jego naturalne predyspozycje i talenty. Umiejętności weryfikowane są podczas egzaminów odbywających się raz w roku.

Projekt edukacji domowej w szkole w Bryńsku to skutek współpracy placówki, gminy Lidzbark i Fundacji Żywa Przestrzeń. „Edukacja domowa to fenomen, to zjawisko, którego popularność wzrasta z roku na rok, a pandemia pokazała, że edukacja jest czymś ważnym i potrzebnym” – podkreśla Agata Grzywińska, prezes Fundacji Żywa Przestrzeń. Dziecko, które będzie korzystać z edukacji domowej z pomocą Szkoły Podstawowej w Bryńsku, będzie mogło brać udział we wszystkich organizowanych w niej wydarzeniach i inicjatywach. Otrzyma też dostęp do platformy online z materiałami edukacyjnymi zgodnymi z programem ministerialnym.

Dodatkowo, gmina Lidzbark proponuje wsparcie dla uczniów, także tych korzystających z edukacji domowej. Co roku lokalne władze fundują m.in. stypendia. „Ci najzdolniejsi mogą liczyć na wsparcie finansowe również poza rokiem szkolnym, jak i w jego trakcie. Mamy bardzo ciekawy, autorski program „Wyjazdu moich marzeń”, dzięki któremu wysyłamy w normalnych, niecovidowych latach, na prawdziwy wyjazd marzeń, w wakacje jadą na cztero-pięciodniowy wyjazd, z reguły zagraniczny” – mówi Maciej Sitarek, burmistrz miasta i gminy Lidzbark.

Informacje o projekcie edukacji domowej w Szkole w Bryńsku w gminie Lidzbark można znaleźć w Internecie:

www.lidzbark.pl

www.spbrynsk.edupage.org

www.zywa-przestrzen.org.pl.