WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WYŻSZEJ SZKOŁY INFORMATYKI I EKONOMII TWP W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WYŻSZEJ SZKOŁY INFORMATYKI I EKONOMII TW...

Lidzbarskie tężnie

LIDZBARK WARMIŃSKI
Już można korzystać z tężni solankowej w Lidzbarku Warmińskim. Ta inwestycja rozpoczyna nowy rozdział rozwoju miasta.

Ma sto metrów długości, osiem wysokości, taras widokowy, z którego można podziwiać okolice Doliny Symsarny, oraz kształt ślimaka, nawiązujący do przynależności Lidzbarka Warmińskiego do Sieci Miast Cittaslow. Tężnia solankowa to jedna z największych inwestycji realizowanych przez lidzbarski samorząd. Jest pierwszym i podstawowym elementem uzdrowiska, które ma powstać już za trzy lata. W jej otoczeniu znajduje się największy w mieście plac zabaw dla dzieci oraz parking.

Lidzbark Warmiński posiada długą uzdrowiskową tradycję. Przed wojną w mieście istniał Luftkurort, przyjeżdżali tu kuracjusze z całych Niemiec. Plany i marzenia dotyczące wykorzystania możliwości uzdrowiskowych miasta pojawiły się już wiele lat temu. „To, co dzisiaj się dzieje w Lidzbarku Warmińskim, rozpoczęło się wiele lat temu, blisko 20 lat temu, kiedy to przyjęliśmy z grupą ambitnych, zaangażowanych, kochających to miasto osób równie ambitne plany rozwoju, zrozumieliśmy, że trzeba znaleźć swoją drogę dla rozwoju miasta, swoją ścieżkę, zrozumieliśmy również, że tylko usługami, rozwojem usług, a szczególnie usług turystycznych, zdrowotnych możemy zbudować sukces gospodarczy Lidzbarka i to konsekwentnie robimy” – mówi Jacek Protas, poseł na Sejm RP. Uzdrowisko w Lidzbarku Warmińskim i jego nowa infrastruktura idealnie wpisują się strategię inteligentnych specjalizacji województwa warmińsko-mazurskiego. Lecznictwo uzdrowiskowe jest jedną z nich. „Ludzie zaczęli zauważać, że zdrowie jest tylko jedno. To nie jest już tylko przysłowie, ale rzeczywistość, więc będzie pewnie zapotrzebowanie na rehabilitację, na odpoczynek, na zrobienie badań, na taką zdrowotność powszechną. I możemy naprawdę osiągnąć w tym kierunku sukces, więc zmierzamy do tego, aby ta inteligentna specjalizacja miała miejsce i rozwijała się w naszym regionie” – podkreśla Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Realizacja tak ogromnego przedsięwzięcia – wartego ponad 17 milionów złotych – jest efektem współpracy wielu jednostek samorządowych. A szykowane są kolejne. „Spełni się moje marzenie, mam nadzieję, że 2 lata jeszcze i miasto Lidzbark Warmiński będzie prawdziwym uzdrowiskiem” – mówi Jan Harhaj, starosta lidzbarski. Jeszcze w tym roku ruszą prace nad kolejnym etapem tworzenia lidzbarskiego uzdrowiska. Będzie to odtworzenie Żabiego Stawu wraz z otaczającą go kładką. „Następnym elementem, też bardzo dużym, będzie druga część infrastruktury takiej twardej, infrastruktury uzdrowiskowej, czyli Dom Zdrojowy, a także promenady, które będą uzupełnieniem tej infrastruktury. I oczywiście inwestor prywatny, który wybuduje zakład przyrodoleczniczy – patrz szpital uzdrowiskowy, który da nam szansę do tego, żeby wnioskować o status uzdrowiska” – mówi Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.

Otwarcie tężni uświetnił koncert młodych artystów. Zaproszeni goście mogli podziwiać tę niezwykłą budowlę i jako pierwsi oddychać zdrowym, nasyconym solankową parą powietrzem w Lidzbarku Warmińskim.