Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WYŻSZEJ SZKOŁY INFORMATYKI I EKONOMII TWP W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WYŻSZEJ SZKOŁY INFORMATYKI I EKONOMII TW...

Eksperymenty w sercu Olsztyna

IRZiBŻ PAN
Tu każdy mógł przez chwilę poczuć się naukowcem. Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie już po raz piąty zaprosił całe rodziny do wspólnego eksperymentowania podczas pikniku „Nauka też Sztuka!”.

Badania żywności, eksperymenty kosmiczne i selfie za pomocą sieci neuronów. Olsztyńskie Stare Miasto po raz kolejny zamieniło się w wielkie laboratorium. Naukowe atrakcje czekały na wszystkich odwiedzających Rodzinny Piknik „Nauka też Sztuka!”, zorganizowany przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

Naukowcy pokazywali, jak wygląda dieta kosmonautów czy himalaistów. W ramach realizowanego przez Instytut projektu EIT Food Annual Food Agenda mówili o różnego rodzaju popularnych dietach oraz przygotowali warsztaty i doświadczenia na temat trendów na rynku żywności. „Przedstawiamy, jak zamienić cukier biały na jego zamienniki. Mamy do wyboru miód, syrop daktylowy. Zamiast landrynek bądź czekolady możemy użyć suszonych owoców” - mówi Kamila Penkacik z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. „Np. chlebek to przede wszystkim skrobia i białko. Możemy to sprawdzić naocznie poprzez robienie eksperymentu. Dodajemy do danego roztworu np. bulionu albo kisielu, jodek potasu i sprawdzamy czy tworzy się kompleks barwny z jodem. Barwa jest niebieska, granatowa w zależności od ilości skrobi w produkcie” - dodaje Małgorzata Wronkowska z Instytutu.

Organizatorzy zaprosili do Olsztyna naukowców z innych instytutów Polskiej Akademii Nauk z całego kraju. Jedną z ciekawostek było nietypowe selfie. „Będziemy mogli zrobić sobie zdjęcie, które później nasze sieci neuronowe, które wcześniej nauczyliśmy, jak ten obraz przetwarzać w stylu jednego z naszych najsłynniejszych malarzy. Przychodzimy, robimy zdjęcie, czekamy minutę, a sieci neuronowe przetwarzają obraz na styl jednego z tych artystów” - wyjaśnia Joanna Kinasiewicz z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN w Warszawie.

Mnóstwo atrakcji i piękna pogoda sprawiły, że wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców Olsztyna. Eksperymenty i doświadczenia to okazja, by od kuchni poznać pracę naukowców i samemu spróbować swoich sił w naukowych wyzwaniach. „Pokazujemy to, że naukowiec to nie jest osoba, która jest zamknięta w sobie, nieprzyjazna. Pokazujemy właśnie, że to są ludzie pełni pasji i chcemy zachęcić młodych tą ścieżką kariery zawodowej w przyszłości” - mówi Iwona Kieda z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

Rodzinny Piknik Polskiej Akademii Nauk „Nauka też sztuka!” zorganizowano już po raz piąty.