WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WYŻSZEJ SZKOŁY INFORMATYKI I EKONOMII TWP W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WYŻSZEJ SZKOŁY INFORMATYKI I EKONOMII TW...

Zofia Kossak - wyjątkowa biografia

CIVITAS CHRISTIANA
Zofia Kossak-Szczucka – pisarka, patriotka, katoliczka. Olsztyński oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” zorganizował spotkanie z dr Joanną Jurgałą-Jureczką, która historię rodziny Kossaków bada od 25 lat.

Paweł Amulewicz, Telewizja Kopernik: Jak zaczęły się Pani badania nad biografią Zofii Kossak?

Dr Joanna Jurgała-Jureczka, historyk literatury: Byłam dziennikarką, trafiłam przypadkowo: miałam zrobić jeden materiał z Górek Wielkich, a skończyło się na 25 latach pracy, bo poznałam wtedy córkę Zofii Kossak i byłam świadkiem odnalezienia obrazu Witkacego, który wszedł do rodziny przez powinowactwo. To było tak ciekawe, że musiałam zostać, potem napisałam pracę doktorską, kierowałam jej muzeum i piszę o Kossakach od tamtego czasu.

Jaka to była osoba? Co po sobie zostawiła?

Jej życie układało się w taki dramatyczny splot okoliczności, a ona pozostała osobą spokojną, zrównoważoną, nie mającą pretensji do Boga i ludzi. Swój Emaus przeżyła gdy miała 20 lat w Genewie, gdy usłyszała wykład, który zmienił jej życie, zrozumiała, że wiara to tak ważna sprawa, że trzeba zmienić życie i życiem odpowiadała na tę zmianę.

Jak ważny w życiu Zofii Kossak był kontakt z Bogiem?

Bardzo dużo książek, znakomita epopeja krucjat, ona otarła się o Nagrodę Nobla, miała bestsellerową książkę w Stanach Zjednoczonych „Bez oręża”, o mały włos Hollywood filmowałby zarówno „Bez oręża”, jak i „Przymierze”. Ale została Żegota, którą założyła i ratowała żydów, została jej działalność konspiracyjna, pozostało wiele dowodów na to, że ona ratowała ludzi, bo uważała, że przede wszystkim liczy się człowiek. Odnalazłam gryps, który napisała z Pawiaka, kiedy wiedziała, że zostanie rozstrzelana. Napisała tak: „Kiedy ja umilknę, kamienie wołać będą, liczy się Bóg i drugi człowiek, reszta dym”.