Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WYŻSZEJ SZKOŁY INFORMATYKI I EKONOMII TWP W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WYŻSZEJ SZKOŁY INFORMATYKI I EKONOMII TW...

Dni Pola w powiecie olsztyńskim

W-MODR
Wymiana wiedzy między światem rolników-praktyków, wykładowców akademickich i doradców rolniczych to główny cel Warmińsko-Mazurskich Dni Pola. 1 lipca takie spotkanie odbyło się w dwóch gospodarstwach na terenie powiatu olsztyńskiego.

„Ta przygoda rozpoczęła się w 1978 roku” – wspominają państwo Lidia i Tadeusz Ćwiek, gospodarze z Łęgajn. Właśnie wtedy państwo Ćwiek kupili 9 arów ziemi w Łęgajnach. Przez lata rodzaj prowadzonej przez nich działalności rolniczej zmieniał się, a areał powiększał. Dziś gospodarują na 20 hektarach, a na ich polach znajdziemy m.in. ziemniaki jadalne i pszenicę ozimą w odmianie findus. Ta ostatnia stała się obiektem badań w ramach Dni Pola w powiecie olsztyńskim.

„Spójnie z deklaracją hodowcy odmiany rzeczywiście ta pszenica nie choruje na mączniaka i nie ma objawów rdzy żółtej, natomiast dosyć mocno jest nękana przez sprawcę septoriozy paskowanej i rdzy brunatnej.” – mówi dr hab. Marta Damszel z Katedry Entomologii, Fitopatologii I Diagnostyki Molekularnej, Wydziału Rolnictwa I Leśnictwa UWM. Transfer wiedzy między środowiskiem rolniczym, doradczym i naukowym to główny cel Powiatowych Dni Pola. Wykonywane wówczas obszerne analizy pomagają gospodarzom dostrzec i zidentyfikować problem, a także wyciągnąć wnioski na przyszłość. ”Najbardziej to wychodzi nam, jak sąsiedzi idą z koszem do lasu – oho, to są grzyby, trzeba jechać z opryskiwaczem w pszenicę naszą, żeby walczyć, a okazuje się, że to jest za późno, że trzeba nawet już jesienią pryskać, jak pani profesor przedstawiła.” – potwierdzają państwo Ćwiekowie.

Dni Pola to również współpraca Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. „Nawet śmiem twierdzić, że my się też uczymy, dlatego, że każde pole to inna historia i inne problemy, więc można w szerszym spektrum spojrzeć na to doradztwo, które czasem zza biurka uprawiamy, a tutaj być z rolnikami praktykami, więc myślę, że obie strony korzystają z takich organizowanych dni.” – twierdzi mówi dr hab. Marta Damszel z Katedry Entomologii, Fitopatologii I Diagnostyki Molekularnej, Wydziału Rolnictwa I Leśnictwa UWM.

Każde spotkanie w ramach Powiatowych Dni Pola dzieli się na dwie części – praktyczną i teoretyczną. Część teoretyczna obejmuje wystąpienia wykładowców akademickich oraz doradców rolniczych. Jest również okazją do spotkania z przedstawicielami firm. Jak mówi Mateusz Cygan, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Z Siedzibą W OlsztynieRolnicy będą mogli świadomie wybierać rozwiązania w swoich gospodarstwach, jak również nawiązywać merytoryczne rozmowy z przedstawicielami firm, z którymi na co dzień współpracują w zakresie ochrony roślin, jak również doboru nawozów oraz technologii uprawy.” Tegoroczne Warmińsko-Mazurskie Dni Pola trwały od 10 czerwca do 4 lipca.