WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WYŻSZEJ SZKOŁY INFORMATYKI I EKONOMII TWP W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WYŻSZEJ SZKOŁY INFORMATYKI I EKONOMII TW...

Dzień Dawcy Szpiku w WSIiE TWP

WSIiE TWP
W Polsce średnio co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych. Studenci Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie zachęcali do rejestracji w banku dawców.

Każda zarejestrowana osoba – to być może czyjaś szansa na życie. Tu, w siedzibie  Wyższej Szkole Informatyki i  Ekonomii TWP w Olsztynie, inicjatorką rejestracji dawców szpiku była studentka uczelni Justyna Ciunowicz-Roczeń. „Powodem całej tej akcji i tego, że zdecydowałam się zorganizować Dzień Dawcy jest to, że mnie skreślono z listy dawców z powodu mojej choroby. I to był powód, że skoro nie mogę pomagać jako dawca, to może uda mi się go znaleźć” - tłumaczy. Do Justyny dołączyli inni studenci i jako wolontariusze Fundacji DKMS  uczestniczyli w Dniu Dawcy Szpiku.

Obecnie w  "Poltransplancie" jest ponad milion dawców z  Polski. Odnalezienie bliźniaka genetycznego dla chorych na nowotwory krwi nie jest łatwe.  25% pacjentów znajduje go w rodzinie, pozostali zdani są na dawców niespokrewnionych. A tu prawdopodobieństwo zgodności wynosi  od  1:20 000  do  nawet  1 do kilku milionów. Dlatego każdy nowy rejestrowany dawca jest ważny.

Procedura jest łatwa i bezbolesna. Należy wypełnić formularz i odpowiedzieć na kilka pytań o  stan zdrowia. Potem pobieramy materiał genetyczny.

Fundacja DKMS przekonuje do rejestracji w bazie dawców szpiku prostym hasłem: „Pomożesz bo możesz, masz to w genach”. Wśród akademickiej społeczności Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie znalazło się kilkanaście osób, które zdecydowały się zarejestrować w bazie dawców. Za kilka miesięcy dostaną legitymacje dawcy – a w przyszłości być może uratują komuś życie.